A malac cuki
 

MENÜ

Itt kicsit bővebben az etetésükről:

(alul valamit kijelöltem azt nagyon fontos tudni)

A tengerimalac számára az ivóvíz mindig elérhető közelben legyen. A legjobb választás egy önitató, melynek használatára könnyen megtanítható, így a víz mindig tiszta marad, azonban ne feledkezzünk meg a naponkénti vízcseréről. Étrendjében a szénán és a zöldféléken legyen a hangsúly. A szénának nagyon fontos szerepe van a tengerimalac táplálkozásában, egyensúlyban tartva az emésztést és koptatva a fogakat, ezért állandóan legyen előtte, hogy a nap bármely órájában hozzájusson. Bármilyen összetételű tápot is fogyaszt, egészsége megőrzése végett mindig szükséges a naponta adagolt friss széna. A hagyományos fűszéna mellett adhatunk lóhereszénát, árpaszénát stb. A lucernaszénát keverjük, vagy ritkábban adagoljuk, mert ennek magas a kalciumtartalma, gyakori fogyasztása vesekövet eredményezhet.

A tengerimalac szervezete - az emberéhez hasonlóan - nem rendelkezik olyan enzimmel, mely képes volnaC-vitamint előállítani, ezért ezt megfelelő táplálkozással kell pótolnia. Egy felnőtt, átlagos súlyú tengerimalac napi szükséglete kb. 10 mg C- vitamin (kb. 1 mg C-vitamin 100 gr testtömeghez számítva). Ez a mennyiség a nyári időszakban általában biztosítva van atermészetes táplálék (zöldfélék, gyümölcsök) által. A frissen szedett zöld fű mindennapi fogyasztása kiváló C-vitaminforrás. A különböző zöldfélék, zöldségek és gyümölcsök váltakozó adagolása az étrendben szintén ajánlott. Gyermekláncfüvet (pitypangot), tyúkhúrt, lóherét, vadherét, pásztortáskát és egyéb zöldfélét is adhatunk, s a gyógynövénykönyvet is tanulmányozhatjuk, hogy minél változatosabb étrendet tudjunk biztosítani a számára. A napi zöldetetés történjen lehetőleg reggel-este azonos időpontban, az ajánlott mennyiség 2-3 karika, ezt ne lépjük túl, mert emésztési gondokat okozhat.

A tengerimalacnak sem mézes rúdra, sem fogkoptatóra , sem nyalósóra nincs szüksége, kerüljük a cukortartalmú kiegészítőket, az olajos magvakat, ne adjunk tejterméket, sem ennek származékait, sem húst, a tengerimalac szigorúan növényevő. Ne adjunk krumplit, mérgező a tengerimalac számára.

A tengerimalac által leggyakrabban fogyasztott zöldfélék, zöldsé­gek és gyümölcsök: uborka, sárgarépa és levele, kapor zöldje, petrezselyem (fehérrépa) és levele, cékla, spenót, karalábé* és levele, karfiol* és levele, spárgakel* (brokkoli) és levele, mángold, zöldsaláta** (csak ha bio!), zeller levele***, takarmányrépa és levele, paprika, paradicsom, alma, körte, cseresznye, szőlő, őszibarack, szilva, mandarin, narancs, banán, kiwi, görögdinnye, zsenge kukorica­bajusz, a kukoricacsövet takaró zsenge levelek, spárga, sütőtök, gyenge zöldborsó (hüvelyestől), kínai kel, retek levele, mustár levele, pasztinák, padlizsán, cikória levele stb.

Megjegyzés:
* Nagyobb adagban puffadást okozhat.
** Gyakori fogyasztása káros a vesékre (jégsalátát ne adjunk, mert hasmenést okozhat).
*** Fokozatosan vezetjük be étrendjébe, először kisebb adagok­ban. A vastag szárát dobjuk el, mert nehezen emészthető.

A gyümölcsökből távolítsuk el a magvakat. A narancsot és a mandarint szeleteljük fel úgy, hogy a hártyát vágjuk át, így könnyebben jut a húsos részhez, s hamarabb elfogadja.

Lehetőleg minden zöldséget, gyümölcsöt mossunk meg, töröljünk szárazra, és a mérgező, permetezett növényeket szigorúan kerüljük!

Sose adjunk egyféléből sokat, úgy adagoljuk, hogy kb. fél  óra alatt elfogyjon, s ugyanazt a zöldfélét, gyümölcsöt ne adjuk gyakran.

 

A tengerimalacot elsősorban zöldfélékkel, zöldségekkel kínáljuk meg. Étrendjében a gyümölcs csak kisebb arányban szerepeljen.A gyümölcsökből távolítsuk el a magvakat. A narancsot és a mandarint szeleteljük fel úgy, hogy a hártyát vágjuk át. Így a tengerimalac könnyebben jut a húsos részhez, és akár újdonságként is hamarabb elfogadja. Lehetőleg minden zöldséget, gyümölcsöt mossunk meg, így számos fertőzést elkerülhetünk. Részesítsük mindig előnyben az adott szezonban érő/termő friss zöldségféléket, zöldségeket, gyümölcsöket, a szezonon kívüliekkel szemben, és etessünk minél változatosabban.
Burgonyát, a magas keményítőtartalma miatt nem ajánlatos adni!
Ha mégis megtesszük, tisztítsuk meg úgy, hogy a héja alatt keletkező zöld réteget (solanint) - ha van ilyen - vágjuk ki, mert ez a rész nagyon mérgező!
Figyelem! A nyers zöldbab magvai fazint (mérgező lektin) tartalmaznak!Zöldbabot ne adjunk a tengerimalacnak. Ez a toxikus anyag csak hőre bomlik, a nyers zöldbab káros a szervezetre. A magas fehérje-, zsír-, és szénhidráttartalma miatt diót nem ajánlott adni.

 

Szavazás

A tengerimalacok cukik
nem
igen
ULTRA MEGA CUKI
nagyon
Asztali nézet